Ментално здравље и болест су тема која је актуелна од вајкада. Необично је рећи, али можда више знамо шта је поремећај него шта је ментално здравље, или га, бар, лакше дефинишемо. Концепт менталног здравља се мењао кроз историју, можда баш због тога што је одступање од нормале видљивије, а можда и због тога што је питање нормалности неког понашања прилично релативно јер зависи од низа фактора. Тако, нпр. оно што је "нормално" за један узраст - није за неки други узраст; оно што је "нормално" за један пол - није за други; оно што је нормално за једну нацију или религију - није за другу, нормално понашање у једној епохи је третирано као потпуно абнормално у некој другој, можда је данашње понашање које третирамо као нормално бити абнормално у будућности... Остаје питање - шта је норма? Да ли је то ствар консензуса, договора? Да ли је норма оно што прописује већина? Или је норма оно што одређује елита - научна или политичка или нека друга.. није ни битно?
Сетите се, када вам родитељи "придикују" за неко ваше понашање како одреагујете - најчешће уз коментар "Али, мама, то је данас потпуно нормално, можда је у твоје време то било лоше!"
Са овим проблемом дефинисања нормалног, здравог менталног стања и понашања и онога што одступа од нормале се сусреће и данашња психологија и психијатрија. Због тога се релативно често мењају важеће класификације менталних обољења.
Да ли је ментално здравље исто што и одсуство болести?
Не!
Ево како СЗО - Светска здравствена организација (енглески - WHO - World Health Organization) дефинише здравље, укључујући и ментално: 'Здравље је стање потпуног физичког, менталног и социјалног благостања, а не само одсуство болести или слабости.'
Поремећаји менталног здравља одликују се изменама у мишљењу, расположењу или понашању (или неком комбинацијом ових елемената), који су удружени са нелагодношћу и поремећеним функционисањем, најчешће током дужег временског периода. Симптоми варирају од благих до веома озбиљних, што пре свега зависи од врсте поремећаја, карактеристика саме особе, њене породице и социоекономског окружења. Део психологије и медицине који се бави овом облашћу се назива психијатрија.
1. Спољашњи
- разни животни догађаји (стресогени, трауматични, појединачни - лични губици, нпр. вољених особа или колективни, или везани за заједницу - нпр. рат, пандемија..)
- квалитет система подршке из окружења, било подршке породице, било да су у питању блиски људи али и шира социјална подршка - другови из школе, колеге са посла, или, чак, подршка целе друштвене заједнице, државе..
- климатски, метеоролошки и други фактори на које човек (сезонске депресије су типичне за северне земље са мало сунчаних дана)
- ниво загађења - има индиција да и загађење утиче на ментално здравље.
2. Унутрашњи
- генетске и биолошке предиспозиције
- особине личности, нарочито оне "негативне", тзв. рањивост
- начин како интерпретирамо животне догађаје (животни догађаји су спољашњи фактор, али је начин њиховог доживљавања унутрашње природе
- физичка активност, тј. њено одсуство
- лош квалитет социјалних односа - немање пријатеља, усамљеност (мада је важно разликовати самоћу коју је човек одабрао и која му прија и усамљеност која је непријатна и због које човек пати)
- злоупотреба супстанци
Поремећаји менталног здравља одувек постоје, па је, од кад поделе те врсте постоје, било и више класификација. Кроз историју су се различито схватали, па и третирали ови поремећаји. Не тако давно, за узрок су сматрани зли дуси, а лечење се вршило лоботомијом - отварањем лобање уз вађење одређених регија мозга, што је био званично прихваћен модел лечења најтежих случајева. Нећу вас тиме замарати, али вреди поменути класификацију на неурозе и психозе. Иако овај начин класификације више није у потпуности актуелан, описи ова два нивоа психичког обољевања су такви да олакшавају разумевање постојања лакших и тежих психијатраијских обољења. И у оквиру неуроза и у оквиру психоза је низ појединачних обољења са својим специфичностима. Видео у прилогу испод лепо о томе говори, а десно од њега су кратки описи оба нивоа обољења.
Погледај видео о разлици неуроза и психоза
Неурозе су лакша обољења, различите природе и интензитета симптома, али се уз примену одређене терапије - фармаколошке (лекова) и психотерапеутске, болест држи под контролом; личност особе остаје очувана а њен живот, уз успоне и падове, је релативно нормалан.
Психозе су далеко тежа обољења где особа губи контакт са реалношћу, измењено је доживљава и на њу реагује, а његово биће делује као раштимован оркестар без диригента - емоција не прати мисао, понашање није одраз ни једног ни другог, а говор води неку своју политику..
У питању је Међународна Класификација Болести СЗО (Св. здр. орг.) - МКБ-10, подгрупа менталних или душевних поремећаја и поремећаја понашања, списак тзв. Ф-дијагноза. У МКБ-10 су све болести означене шифрама које се састоје од слова абецеде и бројева, што омогућава разумевање дијагнозе од стране стручњака широм света, независно од говорног подручја. Често се у филмовима може чути да је неко боравио на тзв. Ф-одељењу, што има значење психијатријског одељења болнице.
Ф00–Ф09 — Органски и симптоматски душевни поремећаји
Ф10–Ф19 — Душевни поремећаји и поремећаји понашања узроковани узимањем психоактивних материје
Ф20-Ф29 — Шизофренија, шизотипни и суманути поремећаји
Ф30–Ф39 — Афективни поремећаји
Ф40–Ф49 — Неуротски поремећаји, везани уз стрес и соматоформни поремећаји
Ф50–Ф59 — Бихевиорални синдроми везани уз физиолошке поремећаје и физичке факторе
Ф60–Ф69 — Поремећаји личности и понашања одраслих
Ф70–Ф79 — Душевна заосталост
Ф80–Ф89 — Поремећаји психолошког развоја
Ф90–Ф98 — Поремећаји у понашању и осећајима који се појављују у детињству и адолесценцији
Ф99–Ф99 — Неспецифични ментални поремећај
Доле је дата нешто детаљнија подела и карактеристике појединих поремећаја
Слика норвешког сликара, импресионисте, Едварда Мунка: "Крик"
Слика је приказ Мунковог личног проживљавања психичке патње, тескобе, анксиозности, панике..
Овде је угрожено комплетно функционисање особе на свим нивоима - когнитивном, емоционалном и понашајном. Најчешћи тип поремећаја је схизофренија (шизофренија) која има више подврста.
Свака трећа психотична особа има покушај суицида, а свака десета га и оствари!
Често су последица употребе психоактивних супстанци!
Употреба и злоупотреба супстанци изазивају низ проблема са трајнијим и мање трајним последицама. За лакше препознавање зависника, важно је знати симптоме: промена у количини и начину исхране, навика спавања, губитак интересовања за породична дешавања, изненадни "хитни" изласци, мењање друштва, екстремни умор или узбуђеност, промене зеница, телесна запуштеност, запостављање школских и радних обавеза, лаж, крађа, тајновитост, промене расположења...
Фото-извор: Photo by Matthew T Rader on Unsplash
У овој категорији поремећаја је реч о маладаптивном понашању које је последица трајних особина личности и њене структуре и могу бити удружени са осталим, већ поменутим поремећајима.
Фото извор: Photo by Mpumelelo Macu on Unsplash
У зависности од поремећаја - психофармакотерапијом (лековима) и психотерапијом чији је циљ да се освести узрок проблема, начин реаговања на стрес, уочавање одређених особина које олакшавају појаву проблема и учење добрих образаца мишљења, осећања и понашања који ће постепено водити оздрављењу.
Истовремено, важно је радити и на спречавању рецидива - повратка у болест.
Проблем многих друштава, па и нашег је друштвена стигматизација душевно оболелих - они се третирају као мање вредни, непожељни чланови друштва који, због проблема који имају, тешко успостављају односе са другима, налазе посао и оснивају породице. Тиме се знатно отежава њихова интеграција у друштво и оздрављење. Ипак, држава ради и на заштити њихових права, па тежи случајеви добијају статус инвалида, чиме им је омогућено остваривање егзистенцијалних права, али и тутора - особа из блиског окружења или државних социјалних служби, која преузимају бригу о онима који то самостално нису у стању, без обзира на године. Најтежи случајеви се хоспитализују.
.. је процес поновног укључивања особа које су биле на терапијама у свакодневни живот и рад. То могу бити особе лечене од зависности (бивши наркомани, алкхоличари..), особе које су одлежале неку затворску казну; особе лечене од лакших или тежих душевних обољења. Њихови проблеми се не завршавају престанком лечења и третмана, јер враћање у нормалне токове живота, за једну одраслу особу, значи и повратак у процес рада или, пак улазак у њега. Један од докумената који се подноси приликом запошљавања је уверење да нисте били кажњавани, али и доказ о менталном здрављу. Бивши наркомани и особе које су одлежале затворску казну, тешко ће прибавити такву документацију, док ће послодавци, увидом у пређашње проблеме потенцијалног запосленог, из страха од рецидива (повратка на старе обрасце понашања), да одбију таквог кандидата, без обзира на његову стручност. Тако се круг затвара и бивши пацијенти се, нехотице, гурају "назад одакле су дошли". Но, наше друштво се ипак, стидљиво, отвара за ову категорију становништва.