Шта је психологија?

Психологија је наука! Предмет њеног проучавања су психички процеси и ментална стања човека, али и не само човека...

Важно је рећи да је наука, јер је тај статус добила тек 1879. г. када је Вилхелм Вунт са својим сарадницима основао прву психолошку лабораторију која је почела да се бави физиолошким аспектима психолошких процеса или - још боље обрнуто - психолошким елементима појединих физиолошких процеса. Вунт и сарадници су били представници природних наука, а психолошким темама су се у прошлости бавили физичари, физиолози, лекари, биолози, географи, филозофи, теолози и људи многих других научних и професионалних усмерења. Једном речју, психологијом се човек бави од кад постоји, а веза са свим другим наукама, и природним и друштвеним је тесна. 

Фото-извор: Photo by Shelbey Miller on Unsplash

Музика људске душе


Има ли психологија везе са другим наукама?

 

Везе су изузетно блиске са многим наукама, па се понекад не зна где престаје једна а где почиње друга. Пример су психофизика, психолингвистика, биолошка психијатрија, статистика у психологији, етнопсихологија, психологија музике итд.


Да ли је то теоријска или примењена наука?

 

Психологија је и једно и друго. Многи теоретичари су развили своје теоријске претпоставке о начинима функционисања људске психе, али та сазнања користимо да бисмо појединца ојачали да буде још бољи и задовољнији на личном, друштвеном и пословном плану, али и да бисмо превенирали и лечили евентуалне проблеме.  


Психолошке школе и правци

(клик на горњи линк да бисте прочитали нешто о психолошким правцима)